Олігархи та вибори: хто за ким стоїть

В Україні уже стартувала передвиборча кампанія на посаду Президента України. Традиційно на цей процес у багатьох випадках вирішальний вплив мають великі промислово-олігархічні групи, які під час виборчої агітації надають потужну фінансову й інформаційну підтримку своїм кишеньковим політикам.

Тож хто з олігархів стоїть за кандидатами у Президенти України? Про це ІА «Вголос» питала у директора «Інституту трансформації суспільства» Олега Соскіна, філософа Сергія Дацюка та політолога Олександра Солонька.

Як олігархи впливають на політичний процес в Україні?

Олександр Солонько:

Представники українського олігархату або самі йдуть у політику, щоб захищати свій бізнес і свої інтереси, або ж беруть контроль над політичними силами. Зазвичай, якщо їм дозволяють ресурси, то ставка робиться не на одного політика і не на одну політичну силу, а одразу на кілька.

Олігархи роблять ставки на політиків задля збільшення свого політичного впливу та нарощення капіталу. Бо у нас політика прямо впливає на економіку: той, хто при владі, може так чи інакше контролювати все, пишучи закони під себе і свій бізнес. Це було чітко помітно, як у законі про аліменти депутати від коаліції таємно протягували податкові пільги для Ахметова. А тому більшість фінансово-промислових груп намагається мати свої партії та підконтрольних політиків.

Олег Соскін:

Основні олігархи-магнати, котрі мають інформаційні, фінансові й організаційні ресурси для участі у президентських виборах, це Коломойський, Ахметов, сімейна група Кучми-Пінчука та Фірташ. Це чотири великі українських гравці, котрі розуміють, що їхнє майбутнє пов’язане з тим, чи вдасться їм якимось чином поставити керувати країною людину, котра ставитиметься до них прихильно.

 На яких кандидатів роблять ставки українські топ-олігархи?

 Олександр Солонько:

Ахметов підтримує одне з крил проросійської «п’ятої колони» та паралельно є інформація про те, що він підтримує Олега Ляшка та його політичну партію в обмін на голосування у парламенті. Крім того, на телеканалі «Україна», який належить Ахметову, останнім часом були десятки сюжетів, присвячених Ляшку. Також цей олігарх позитивно ставиться до діючого Президента.

Коломойський на президентських виборах підтримує Олександра Шевченка. До того ж власник «Буковелю» сам є небідним олігархом. Він є прикладом того, як дуже заможна людина йде у політику, щоб захистити свій бізнес. Передвиборча кампанія Шевченка нагадує старт передвиборчої кампанії Петра Порошенка до початку Революції гідності. У Шевченка просто замість слова «Рошен» є слово «Буковель». Не секрет, що і Володимир Зеленський користується медіаресурсом Ігоря Коломойського. А тому тут можна говорити і про їхню гармонійну співпрацю.

Є ще олігарх Пінчук. Ця особа намагається «відбілювати» свій бізнес та уникати слова «олігарх», проте він є типовим представником українського олігархату. Є інформація, що цей багатій підтримує Вакарчука та Гриценка.

«Андрій Садовий теж є олігархом»

Є олігархи, котрі самі йдуть у політику. От, наприклад, Андрій Садовий також є олігархом, хоча наразі і не настільки потужним. Його дружина володіє великим медіа-холдингом. Крім цього, давно подейкують про його дружбу з російським олігархом Михайлом Фрідманом.

Тарута — також представник великого бізнесу, котрий персонально пішов у політику. І Президент-олігарх Петро Порошенко зараз робить бізнес на політиці, бо хоче залишитися при владі.

Щодо проросійського крила, то того ж Юрія Бойка, котрий є своєрідним прототипом «червоного директора» Кучми, відкрито підтримав олігарх Медведчук. Крім цього, дружба з кумом Путіна може передбачати ще й залучення фінансування з РФ.

Олег Соскін:

За моїми спостереженнями, Коломойський підтримує Тимошенко та Зеленського. Він просуває їх обох. Я думаю, що у них із Тимошенко підписана якась угода про співпрацю. Адже вони свого часу зустрічалися в Ізраїлі. Справа в тому, що Тимошенко сама по собі є дуже багатою людиною, але їй теж потрібна підтримка, оскільки її ресурси — за межами України.

Ахметов і його оточення спонсорує Порошенка та Ляшка. Це його основні «ставки». Крім того, цей олігарх підтримує і Вілкула, бо це людина Ахметова, він його привів у політику. Хоча «опоблоківець» на виборах використовуватиме як свої особисті гроші, так кошти Новинського.

Група Кучми-Пінчука фінансуватиме Вакарчука та СадовогоКрім того, мера Львова підтримуватиме і група «Альфа» на чолі з російським олігархом Фрідманом. І те, що Садовий заявив, що він не балотуватиметься більше на мера Львова, означає, що олігархи намагатимуться впихнути «Самопоміч» до парламенту. Також Пінчук підтримуватиме Романа Безсмертного та частково Гриценка. У Пінчука розуміють, що їхні «ляльки» не стануть президентами, але це підготовка до парламентських виборів.

У Фірташа зараз дуже складна ситуація. Його можуть видати американцям. А тому Фірташ може зіграти з Коломойським, поставивши на Зеленського. У Фірташа зажди буди добрі стосунки з «Газпромом» і його керівником Міллером, котрий є ставлеником російського прем’єра Медведєва. І зараз є месиджі, що Дмитро Мєдвєдєв позитивно ставиться до Зеленського. А тому цей олігарх може підтримати блазня. Після цього у Зеленського буде величезний ресурс і йому більше ніхто не зможе протистояти, навіть Тимошенко. Після цього Тимошенко, навіть дійшовши до другого туру, може здати позиції Зеленському. Також Фірташ підтримає Бойка.

“Медведчук може підтримувати Зеленського”

Медведчук також грає на Зеленського. Пригадаймо, як на каналі “1+1” у танцювальне шоу, попри протести, потрапила його дружина Марченко. Отже, у них нормальні стосунки з Коломойським. А «клоуном драматичного жанру» Рабіновичем він просто відволікає увагу.

Олігархи також даватимуть гроші і на «кандидатів для розігріву», які будуть виконувати функцію «зграї собак», які мають поливати брудом конкурента.

А яких політиків олігархи не підтримують категорично?

Олександр Солонько:

Передусім — кандидатів-націоналістів. Вони їм, немов більмо на оці.

Щось ще може змінитися у цій розкладці?

Сергій Дацюк:

Насправді українські олігархи можуть домовитись із більшістю кандидатів у Президенти.

От теперішню владу очолює олігарх Порошенко. Відповідно в Україні нічого не роблять для знищення олігархічної системи, навпаки — вона утверджується.

Але домовитися вони можуть все ж не з усіма. І це вселяє надію, що до влади може прийти не олігарх, котрий на вимогу народу буде змушений щось зробити з олігархічною системою. Бо наразі на це є величезний суспільний попит.

джерело

2019-01-15T22:14:17+03:00 14.01.2019|Избранное, Персона|

Об авторе:

Оставить комментарий